DAXTAN-0200RA1J0100V01
SKU: 1130896 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXTAN-0200RA1J0100V01 | Design: DAX Threaded | Communication interface: Analog / Current | Current output: 4 mA ... 20 mA | Connection type: Male connector, M12, 8-pin | Measurement range: 0 mm ... 200 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 50 mm / 63 mm | Magnet type: Ring magnet | Thread offset: Without thread offset | Thread shape: M18 x 1.5
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 200 mm
    Null zone
    50 mm
    Damping zone
    63 mm
    Connection type
    Male connector, M12, 8-pin
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)