DAXSVN-1100SA000900000
SKU: 1140855 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXSVN-1100SA000900000 | Design: DAX Slider | Communication interface: Analog / Voltage | Voltage output: 0 V ... 10 V | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Measurement range: 0 mm ... 1,100 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Rising | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: Slide magnet
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    123 years1)
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Repeatability
    ≤ ± 20 µm
    Measured values
    Positioning
    Measuring range
    0 mm ... 1,100 mm
    Null zone
    25 mm
    Damping zone
    63 mm
    Magnet shape
    Slide magnet
    Configured for number of magnets
    1 piece
    Magnet travel speed
    ≤ 10 m/s
    Measuring frequency (internal)
    < 2 ms
    Communication interface
    Analog
    Communication Interface detail
    Voltage
    Output signal
    0 V ... 10 V
    Number of signals
    One output signal
    Sequence of signals
    Rising
    Load resistance
    > 10 kΩ
    Connection type
    Male connector, M12, 5-pin
    Pinouts
    1=+24 V DC; 2=Signal 1; 3=Power ground; 4=N.C.; 5=Output signal ground (0 V)
    Male connector coding
    A-coded
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)