DAXSVN-0700CA0K0900000
SKU: 1143601 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | DAX | DAXSVN-0700CA0K0900000 | Design: DAX Slider | Communication interface: Analog / Voltage | Voltage output: 0 V ... 10 V | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Measurement range: 0 mm ... 700 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: C-magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 700 mm
    Magnet shape
    C-magnet
    Magnet travel speed
    Any
    Number of signals
    One output signal
    Connection type
    Male connector, M12, 5-pin
    Pinouts
    1=+24 V DC; 2=Signal 1; 3=Power ground; 4=Signal 2; 5=Output signal ground (0 V)
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)