DAXSON-2500C40K0901300
SKU: 1141441 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Linear encoders | DAX | DAXSON-2500C40K0901300 | Design: DAX Slider | Communication interface: CANopen | Baud rate: 250 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 10 µm | Measurement range: 0 mm ... 2,500 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: C-magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Repeatability
    ≤ ± 20 µm
    Measuring range
    0 mm ... 2,500 mm
    Magnet shape
    C-magnet
    Magnet travel speed
    Any
    Resolution
    10 µm
    Data transmission rate
    250 kbit/s
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)