DAXSON-1800S1000901700
SKU: 1141686 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXSON-1800S1000901700 | Design: DAX Slider | Communication interface: CANopen | Baud rate: 125 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 100 µm | Measurement range: 0 mm ... 1,800 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: Slide magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 250 µm)1)2)
    Repeatability
    ≤ ± 20 µm
    Measuring range
    0 mm ... 1,800 mm
    Magnet shape
    Slide magnet
    Magnet travel speed
    ≤ 10 m/s
    Resolution
    100 µm
    Data transmission rate
    125 kbit/s
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)