DAXSON-1000S1040901300
SKU: 1132835 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | DAX | DAXSON-1000S1040901300 | Design: DAX Slider | Communication interface: CANopen | Baud rate: 250 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 100 µm | Measurement range: 0 mm ... 1,000 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: Slide magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 250 µm)1)2)
    Repeatability
    ≤ ± 100 µm
    Measuring range
    0 mm ... 1,000 mm
    Magnet shape
    Slide magnet
    Magnet travel speed
    ≤ 10 m/s
    Resolution
    100 µm
    Data transmission rate
    250 kbit/s
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)