DAXSAN-1000SA000900D00
SKU: 1140766 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | DAX | DAXSAN-1000SA000900D00 | Design: DAX Slider | Communication interface: Analog / Current | Current output: 4 mA ... 20 mA | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Measurement range: 0 mm ... 1,000 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Rising | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: Slide magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 1,000 mm
    Magnet shape
    Slide magnet
    Magnet travel speed
    ≤ 10 m/s
    Number of signals
    One output signal
    Sequence of signals
    Rising
    Pinouts
    1=+24 V DC; 2=Signal 1; 3=Power ground; 4=N.C.; 5=Output signal ground (0 V)
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)