DAXSAN-0900SA040900E00
SKU: 1132411 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | DAX | DAXSAN-0900SA040900E00 | Design: DAX Slider | Communication interface: Analog / Current | Current output: 4 mA ... 20 mA | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Measurement range: 0 mm ... 900 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Signal 1: rising, signal 2: falling | Unusable range (zero zone/damping zone): 25 mm / 63 mm | Magnet type: Slide magnet
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 900 mm
    Magnet shape
    Slide magnet
    Magnet travel speed
    ≤ 10 m/s
    Number of signals
    Two output signals (one output signal + an inverted second output signal)
    Sequence of signals
    Signal 1: rising, signal 2: falling
    Pinouts
    1=+24 V DC; 2=Signal 1; 3=Power ground; 4=Signal 2; 5=Output signal ground (0 V)
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)