DAXLVN-0500BA080000M01
SKU: 1133525 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXLVN-0500BA080000M01 | Design: DAX Low Profile | Communication interface: Analog / Voltage | Voltage output: 0 V ... 10 V | Connection type: Male connector, M12, 8-pin | Measurement range: 0 mm ... 500 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Signal 1: rising, signal 2: falling | Unusable range (zero zone/damping zone): 55 mm / 63 mm | Magnet type: Small block magnet
    Linearity
    ≤ 0.03% F.S. (Minimum 90 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 500 mm
    Number of signals
    Two output signals (one output signal + an inverted second output signal)
    Sequence of signals
    Signal 1: rising, signal 2: falling
    Connection type
    Male connector, M12, 8-pin
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)