DAXLON-0700B4090001900
SKU: 1138924 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Linear encoders | DAX | DAXLON-0700B4090001900 | Design: DAX Low Profile | Communication interface: CANopen | Baud rate: 1,000 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 10 µm | Measurement range: 0 mm ... 700 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 55 mm / 63 mm | Magnet type: Small block magnet
    Linearity
    ≤ 0.03% F.S. (Minimum 90 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 700 mm
    Magnet shape
    Small block magnet
    Configured for number of magnets
    2 pieces
    Data transmission rate
    1,000 kbit/s
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)