DAXLON-0500B30D0001700
SKU: 1143694 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXLON-0500B30D0001700 | Design: DAX Low Profile | Communication interface: CANopen | Baud rate: 125 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 20 µm | Measurement range: 0 mm ... 500 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 55 mm / 63 mm | Magnet type: Small block magnet
    Linearity
    ≤ 0.03% F.S. (Minimum 90 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 500 mm
    Magnet shape
    Small block magnet
    Configured for number of magnets
    2 pieces
    Data transmission rate
    125 kbit/s
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)