C4P-SA13530A001300, C4P-EA13530A001300
Рекомендуемая замена:
Цена без НДС
Запросить цену
Safety light curtains | deTec | C4P-SA13530A001300, C4P-EA13530A001300 | Product version: deTec4 Prime | System part: Pair | Application: Normal industrial environment | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 30 mm | Scanning range: 30 m | Protective field height: 1,350 mm | Connection type: Male connector M12, 8-pin | Extension connection: Female connector M12, 5-pin | Enclosure rating: IP65, IP67 | Items supplied: Sender, receiver, 2 system plugs, test rod with diameter corresponding to the resolution of the safety light curtain, safety instruction, Mounting instructions, Operating instructions for download
Product version
deTec4 Prime
Application
Normal industrial environment
System part
Pair
Resolution
30 mm
Scanning range
30 m
Protective field height
1,350 mm
Response time
12 ms (Uncoded)21 ms (code 1 or code 2)
No blind zones
Yes
Synchronization
Optical synchronization
Items supplied
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (ISO 13849-1)
Performance level
PL e (ISO 13849-1)
Single device
9.6 x 10-9
Cascade with one guest
1.9 x 10-8
Cascade with two guest devices
2.9 x 10-8
TM(mission time)
20 years (ISO 13849-1)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Protective operation
✔
Automatic calibration of the protective field width
✔
Beam coding
Restart interlock
External device monitoring (EDM)
Cascading
System connection
Male connector M12, 8-pin
Extension connection
Female connector M12, 5-pin
Configuration method
DIP switch on system plug
Display elements
LEDs
Application diagnostic output (ADO)
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)
Ripple
≤ 10 %
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Type of output
PNP semiconductor, short-circuit protected1)
Output voltage HIGH (active)
≥ Vs– 3 V
Output voltage LOW (deactivated)
High resistance
Output current HIGH (active)
≤ 100 mA
Dimensions
See dimensional drawing
Housing material
Aluminum extruded profile
Enclosure rating
IP65 (IEC 60529)IP67 (IEC 60529)
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (IEC 60068-2-6)