C4P-EA16530A001300
Soovitatav asendus:
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
Safety light curtains | deTec | C4P-EA16530A001300 | Product version: deTec4 Prime | System part: Receiver | Application: Normal industrial environment | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 30 mm | Scanning range: 30 m | Protective field height: 1,650 mm | Connection type: Male connector M12, 8-pin | Extension connection: Female connector M12, 5-pin | Enclosure rating: IP65, IP67 | Items supplied: Receiver, system plug 1300, test rod with diameter corresponding to the resolution of the safety light curtain, safety instruction, Mounting instructions, Operating instructions for download
Resolution
30 mm
Scanning range
30 m
Protective field height
1,650 mm
Response time
13 ms (Uncoded)23 ms (code 1 or code 2)
External device monitoring (EDM)
Cascading
System connection
Male connector M12, 8-pin
Extension connection
Female connector M12, 5-pin
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)
Ripple
≤ 10 %
Power consumption typical
3.83 W (DC)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Output voltage HIGH (active)
≥ Vs– 3 V
Output current HIGH (active)
≤ 100 mA
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (IEC 60068-2-6)