C41S-0303AA300, C41E-0303AG300
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety light curtains | C4000 Micro | C41S-0303AA300, C41E-0303AG300 | System part: Pair | Usage: As a standalone system | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 30 mm | Scanning range: 6 m | Protective field height: 300 mm | Enclosure rating: IP65
System part
Pair
Resolution
30 mm
Scanning range
6 m
Protective field height
300 mm
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Housing cross-section
33.5 mm x 28.5 mm
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)