C40S-1604CP010, C40E-1604CP010
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety light curtains | C4000 Palletizer | C40S-1604CP010, C40E-1604CP010 | System part: Pair | Application: Normal industrial environment | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 40 mm | Scanning range: 7 m | Protective field height: 1,650 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin | Enclosure rating: IP65 | Items supplied: Sender, receiver, 8 sliding nuts for side mounting, test rod with diameter corresponding to the resolution of the safety light curtain, adhesive label with information on the daily check, operating instructions on CD-ROM, CDS (Configuration & Diagnostic Software)
Application
Normal industrial environment
System part
Pair
Resolution
40 mm
Scanning range
7 m
Protective field height
1,650 mm
Synchronization
Optical synchronization
Items supplied
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Protective operation
✔
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
Beam coding
Configurable scanning range
Reduced resolution
Self-teaching dynamic blanking for goods detection
Multiple sampling
Direction monitoring
Safe SICK device communication via EFI
Bypass
Operating mode switching
Direction of cable connection
Straight
Conductor cross section
0.75 mm²
Permitted cable length
50 m1)
Configuration connection
Female connector M8, 4-pin
Configuration method
PC with CDS (Configuration and Diagnostic Software)
Display elements
7-segment display
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored3)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Output voltage HIGH (active)
24 V DC (15 V DC ... 28.8 V DC)
Output voltage LOW (deactivated)
High resistance
Output current HIGH (active)
≤ 100 mA
Dimensions
See dimensional drawing
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Enclosure rating
IP65 (EN 60529)
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)