C40S-1001AA310
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety light curtains | C4000 Eco | C40S-1001AA310 | System part: Sender | Usage: As a standalone system | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 14 mm | Scanning range: 5 m | Protective field height: 1,050 mm | Connection type: M12, 5-pin | Enclosure rating: IP65
System part
Sender
Resolution
14 mm
Scanning range
5 m
Protective field height
1,050 mm
Straight
Conductor cross section
0.25 mm²
Permitted cable length
15 m
Configuration method
None
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Weight
2,250 g
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)