C40E-S124
Remplacement recommandé:
Prix hors TVA
Demander un devis
Safety light curtains | C4000 Standard ATEX II 3G/3D | C40E-S124 | System part: Receiver | Application: Explosive areas | Ex-approvals: ATEX for gas: II 3G Ex nA op is IIC T4 Gc X, ATEX for dust: II 3D Ex tc IIIC T135°C Dc | Usage: As a standalone system | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 30 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 1,800 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin | Enclosure rating: IP65
Application
Explosive areas
Ex-approvals
ATEX for gas: II 3G Ex nA op is IIC T4 Gc XATEX for dust: II 3D Ex tc IIIC T135°C Dc
System part
Receiver
Resolution
30 mm
Scanning range
21 m
Protective field height
1,800 mm
Synchronization
Optical synchronization
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
15 x 10-9(EN ISO 13849)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Protective operation
✔
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
Beam coding
Safe SICK device communication via EFI
Configuration connection
Female connector M8, 4-pin
Configuration method
PC with CDS (Configuration and Diagnostic Software)
Display elements
7-segment display
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Dimensions
See dimensional drawing
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Poids
3,710 g
Enclosure rating
IP65 (EN 60529)
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)