C40E-1601BH030
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety light curtains | C4000 Basic | C40E-1601BH030 | System part: Receiver | Usage: As a standalone system | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 14 mm | Scanning range: 5 m | Protective field height: 1,650 mm | Connection type: Hirschmann plug M26, 7-pin | Enclosure rating: IP65
System part
Receiver
Resolution
14 mm
Scanning range
5 m
Protective field height
1,650 mm
Synchronization
Optical synchronization
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
15 * 10-9(EN ISO 13849)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Protective operation
✔
External device monitoring (EDM)
✔
Direction of cable connection
Straight
Conductor cross section
0.75 mm²
Permitted cable length
50 m1)
Configuration method
Hard wired
Display elements
7-segment display
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (15 V DC ... 28.8 V DC)
OFF state, switching voltage LOW
2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Dimensions
See dimensional drawing
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Weight
3,420 g
Enclosure rating
IP65 (IEC 60529)
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)