C40E-1202DA010
Soovitatav asendus:
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
Safety light curtains | C4000 Standard | C40E-1202DA010 | System part: Receiver | Resolution: 20 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 1,200 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin | Extension connection: Hirschmann female connector M26, 12 pin | Restart interlock (delivery status): External | External device monitoring (delivery status): Deactivated | Beam coding (delivery status): Uncoded | Scanning range (delivery status): 0 m ... 6 m
Resolution
20 mm
Scanning range
21 m
Protective field height
1,200 mm
Response time
17 ms1)
Configurable scanning range
Emergency stop/bypass at the extension connection
Conductor cross section
0.75 mm²
Permitted cable length
50 m1)
Extension connection
Hirschmann female connector M26, 12 pin
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Kaal
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)