C40E-0401BG300
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety light curtains | C4000 Basic Plus | C40E-0401BG300 | System part: Receiver | Usage: As a standalone system | Safety level: PL e, SIL 3, Type 4 | Resolution: 14 mm | Scanning range: 5 m | Protective field height: 450 mm | Connection type: Male connector M12, 8-pin | Enclosure rating: IP65
Resolution
14 mm
Scanning range
5 m
Protective field height
450 mm
Synchronization
Optical synchronization
15 * 10-9(EN ISO 13849)
Conductor cross section
0.25 mm²
Permitted cable length
15 m
Configuration method
Hard wired
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (15 V DC ... 28.8 V DC)
OFF state, switching voltage LOW
2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Weight
1,130 g
Enclosure rating
IP65 (IEC 60529)
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)