C40E-0303CA010
Рекомендуемая замена:
Цена без НДС
Запросить цену
Safety light curtains | C4000 Standard | C40E-0303CA010 | System part: Receiver | Resolution: 30 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 300 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin | Restart interlock (delivery status): External | External device monitoring (delivery status): Deactivated | Beam coding (delivery status): Uncoded | Scanning range (delivery status): 0 m ... 6 m
Application
Normal industrial environment
System part
Receiver
Resolution
30 mm
Scanning range
21 m
Protective field height
300 mm
Response time
10 ms1)
Synchronization
Optical synchronisation
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
15 * 10-9(EN ISO 13849)43 * 10-9(EN ISO 13849)63 * 10-9(EN ISO 13849)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Protective operation
✔
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
Beam coding
Configurable scanning range
Safe SICK device communication via EFI
Bypass
Operating mode switching
PSDI mode
System connection
Hirschmann male connector M26, 12-pin
Direction of cable connection
Straight
Conductor cross section
0.75 mm²
Permitted cable length
50 m1)
Configuration connection
Female connector M8, 4-pin
Configuration method
PC with CDS (Configuration and Diagnostic Software)
Display elements
7-segment display
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)1)
Residual ripple
≤ 10 %2)
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored3)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Dimensions
See dimensional drawing
Housing cross-section
48 mm x 40 mm
Housing material
Aluminum extruded profile
Вес
850 g
Enclosure rating
IP65 (EN 60529)
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)