BTL7-E501-M1100-P-S32
SKU: BTL1R9P Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    BTL1R9P (BTL7-E501-M1100-P-S32) - Magnetostrictive linear position sensors in profile design - Style: Profile series, Mounting part: Mounting clamps, Housing material: Aluminium, Anodized, Magnets, number max.: 2, Connection: Connector, M16x0.75, 8-pin, Analog output: Analog, current 4…20 mA Analog, current 20…4 mA, Measuring range: 1100 mm, Sampling frequency max.: 1000 Hz, Non-linearity max.: ±0.01 % FS, Repeat accuracy: ± 5 µm, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -40...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, UKCA, cULus, WEEE
    Style
    Profile series
    Mounting part
    Mounting clamps
    Magnets, number max.
    2
    Connection
    Connector, M16x0.75, 8-pin
    Analog output
    Analog, current 4…20 mA Analog, current 20…4 mA
    Measuring range
    1100 mm
    Sampling frequency max.
    1000 Hz
    Non-linearity max.
    ±0.01 % FS
    Repeat accuracy
    ± 5 µm
    Operating voltage Ub
    10...30 VDC
    Ambient temperature
    -40...85 °C