BSP B100-EV002-A00S1B-S4
Request a quote
BSP008W (BSP B100-EV002-A00S1B-S4) - Digital pressure sensors with display - Measuring range: 0...100 bar, Accuracy: ±0.5 % FSO BFSL, Overload pressure: 200 bar, Burst pressure: 300.00 bar, Operating voltage Ub: 18...36 VDC, Interface: IO-Link 1.1, Analog output: Analog, voltage 0…10 V, Switching output: PNP normally open/normally closed (NO/NC), Connection: Connector, M12x1-Male, 4-pin, Process connection: G 1/4" (DIN 3852), Process connection material: 1.4301 stainless steel, Gasket, material: FKM, Housing material: PA, PA 6.6, Media temperature: -25...125 °C, Ambient temperature: -25...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, WEEE