BOS R090K-PU-RH10-SA1-00,8
SKU: BOS02J4 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Series
    R090K
    Interface
    PNP normally open/normally closed (NO/NC)
    Principle of operation
    Photoelectric sensor
    Principle of optical operation
    Diffuse sensor, triangulation
    Special optical feature
    Background suppression
    Beam characteristic
    Focus, typical at 90 mm
    Light type
    LED, red light
    Light spot size
    Ø 4.5 mm at 60 mm