BOS 2K-X-RS10-00,2-S75
SKU: BOS010A Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BOS010A (BOS 2K-X-RS10-00,2-S75) - Through-beam sensors - Series: 2K, Dimension: 7.6 x 25.1 x 13 mm, Principle of operation: Photoelectric sensor, Principle of optical operation: Through-beam sensor (Emitter), Light type: LED, red light, Light spot size: Ø 10 mm at 100 mm, Range: 0...1.2 m, Connection: Cable with connector, M8x1-Male, 4-pin, 0.20 m, PVC, Housing material: ABS, Material sensing surface: PMMA, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Approval/Conformity: CE
    Series
    2K
    Principle of operation
    Photoelectric sensor
    Principle of optical operation
    Through-beam sensor (Emitter)
    Light type
    LED, red light
    Light spot size
    Ø 10 mm at 100 mm