BNS 819-D05-L16-100-10-FD-S90R
SKU: BNS0438 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS0438 (BNS 819-D05-L16-100-10-FD-S90R) - Mechanical multiple position limit switches - Dimension: 120 x 120 x 85 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 5x Roller bearing, Version: Snap contact, Operating principle: 1-5. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-5. Switch position: 5 A, Rated operating voltage Ue: 1-3. Switch position: 6…60 V, 4. Switch position: 30 V AC/36 V DC, 5. Switch position: 6…60 V, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-5. Switch position: 120 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1. Switch position: Connector, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, UKCA, CCC, WEEE
    Number of switching positions
    5x Roller bearing
    Continuous current
    1-5. Switch position: 5 A
    Rated operating voltage Ue
    1-3. Switch position: 6…60 V4. Switch position: 30 V AC/36 V DC5. Switch position: 6…60 V
    Approach speed
    1-5. Switch position: 120 m/min
    Switch position spacing
    16 mm
    Connection type
    1. Switch position: Connector
    Ambient temperature
    -5...85 °C