BNS 819-D02-E12-100-10
SKU: BNS00AK Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Number of switching positions
    2x E-Chisel
    Version
    Snap contact
    Operating principle
    1-2. Switch position: Mechanical
    Continuous current
    1-2. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 250 V AC
    Installation
    Vertical
    Approach direction
    longitudinal, parallel to attachment surface
    Approach speed
    1-2. Switch position: 30 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Connection type
    1-2. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -5...85 °C