BNS 819-B04-R16-72-10-FE
SKU: BNS025J Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS025J (BNS 819-B04-R16-72-10-FE) - Mechanical multiple position limit switches - Dimension: 116 x 90 x 87.5 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 4x Roller, Version: Snap contact, Operating principle: 1-4. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-4. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-4. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: Vertical to mounting surface, Approach speed: 1-4. Switch position: 60 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1-4. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, CSA, WEEE
    Continuous current
    1-4. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-4. Switch position: 250 V AC
    Approach direction
    Vertical to mounting surface
    Switch position spacing
    16 mm
    Ambient temperature
    -5...85 °C