BNS 819-B04-R12-61-12-14-DH
SKU: BNS02AK Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS02AK (BNS 819-B04-R12-61-12-14-DH) - Mechanical multiple position limit switches - Dimension: 79 x 60 x 77.5 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 4x Roller, Version: mechanical-inductive, Operating principle: 1-4. Switch position: mechanical-inductive, Rated operating voltage Ue: 1-4. Switch position: 24 V DC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-4. Switch position: 60 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-4. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Version
    mechanical-inductive
    Operating principle
    1-4. Switch position: mechanical-inductive
    Rated operating voltage Ue
    1-4. Switch position: 24 V DC
    Approach direction
    longitudinal, parallel to attachment surface
    Switch position spacing
    12 mm
    Ambient temperature
    -5...70 °C