BNS 819-B03-K16-72-10
SKU: BNS024N Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Number of switching positions
    3x Ball
    Continuous current
    1-3. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-3. Switch position: 250 V AC
    Approach direction
    Vertical to mounting surface
    Approach speed
    1-3. Switch position: 8 m/min
    Switch position spacing
    16 mm
    Ambient temperature
    -5...85 °C