BNS 819-B03-D16-72-10
SKU: BNS024K Abandonné
Prix hors TVA
Demander un devis
    BNS024K (BNS 819-B03-D16-72-10) - Mechanical multiple position limit switches - Dimension: 100 x 90 x 77 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 3x Chisel, Version: Snap contact, Operating principle: 1-3. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-3. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-3. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: Vertical to mounting surface, Approach speed: 1-3. Switch position: 40 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1-3. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Number of switching positions
    3x Chisel
    Version
    Snap contact
    Operating principle
    1-3. Switch position: Mechanical
    Continuous current
    1-3. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-3. Switch position: 250 V AC
    Installation
    Vertical
    Approach direction
    Vertical to mounting surface
    Approach speed
    1-3. Switch position: 40 m/min
    Switch position spacing
    16 mm
    Connection type
    1-3. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -5...85 °C