BNS 816-B05-THA-16-602-11-S90L
SKU: BNS03W3 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS03W3 (BNS 816-B05-THA-16-602-11-S90L) - Inductive multiple position limit switches - Dimension: 120 x 120 x 87 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Version: Inductive, Operating principle: 1-5. Switch position: Inductive, Range: 5 mm, Switching frequency: 1-5. Switch position: 500 Hz, Continuous current: 1-5. Switch position: 0.13 A, Rated operating voltage Ue: 1-5. Switch position: 24 V DC, Installation: Vertical, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1. Switch position: Connector, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Version
    Inductive
    Operating principle
    1-5. Switch position: Inductive
    Range
    5 mm
    Switching frequency
    1-5. Switch position: 500 Hz
    Continuous current
    1-5. Switch position: 0.13 A
    Rated operating voltage Ue
    1-5. Switch position: 24 V DC
    Installation
    Vertical
    Switch position spacing
    16 mm
    Connection type
    1. Switch position: Connector
    Ambient temperature
    -25...70 °C