BNS 816-B02-TOB-08-650-11
SKU: BNS03EP Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Version
    Inductive
    Operating principle
    1-2. Switch position: Inductive
    Range
    1.1 mm
    Switching frequency
    1-2. Switch position: 500 Hz
    Continuous current
    1-2. Switch position: 0.13 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 24 V DC
    Installation
    Vertical
    Switch position spacing
    8 mm
    Connection type
    1-2. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -25...70 °C