BNS 816-B02-TOB-08-650-11-S80L
SKU: BNS04TC Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS04TC (BNS 816-B02-TOB-08-650-11-S80L) - Inductive multiple position limit switches - Housing material: Aluminium, Anodized, Version: Inductive, Operating principle: 1-2. Switch position: Inductive, Range: 1.1 mm, Switching frequency: 1-2. Switch position: 500 Hz, Continuous current: 1-2. Switch position: 0.13 A, Rated operating voltage Ue: 1-2. Switch position: 24 V DC, Installation: Vertical, Connection type: 1. Switch position: Connector, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Range
    1.1 mm
    Switching frequency
    1-2. Switch position: 500 Hz
    Continuous current
    1-2. Switch position: 0.13 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 24 V DC
    Connection type
    1. Switch position: Connector
    Ambient temperature
    -25...70 °C