BNS 813-D08-D12-100-20-01
SKU: BNS015R Abandonné
Prix hors TVA
Demander un devis
    BNS015R (BNS 813-D08-D12-100-20-01) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 120 x 140 x 83 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 8x Chisel, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-8. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-8. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-8. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-8. Switch position: 40 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-8. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, CSA, WEEE
    Number of switching positions
    8x Chisel
    Operating principle
    1-8. Switch position: Mechanical
    Continuous current
    1-8. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-8. Switch position: 250 V AC
    Approach speed
    1-8. Switch position: 40 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Connection type
    1-8. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -5...85 °C