BNS 813-D02-R16-100-10-01
SKU: BNS00T6 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS00T6 (BNS 813-D02-R16-100-10-01) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 120 x 70 x 83 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 2x Roller, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-2. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-2. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-2. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-2. Switch position: 60 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1-2. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, WEEE
    Continuous current
    1-2. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 250 V AC
    Switch position spacing
    16 mm
    Ambient temperature
    -5...85 °C