BNS 813-B04-L16-72-10-01-FD
SKU: BNS0231 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS0231 (BNS 813-B04-L16-72-10-01-FD) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 116 x 90 x 87.5 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 4x Roller bearing, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-4. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-4. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-4. Switch position: 250 V AC, Installation: Horizontal, Approach direction: Vertical to mounting surface, Approach speed: 1-4. Switch position: 120 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1-4. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Number of switching positions
    4x Roller bearing
    Operating principle
    1-4. Switch position: Mechanical
    Continuous current
    1-4. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-4. Switch position: 250 V AC
    Installation
    Horizontal
    Approach direction
    Vertical to mounting surface
    Approach speed
    1-4. Switch position: 120 m/min
    Switch position spacing
    16 mm
    Ambient temperature
    -5...85 °C