BNS 813-B04-D12-61-A-55-0933
SKU: BNS02LC Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS02LC (BNS 813-B04-D12-61-A-55-0933) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 79 x 60 x 77.5 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1. Switch position: Inductive, 2. Switch position: Mechanical, 3-4. Switch position: Inductive, Range: 2 mm, Continuous current: 1. Switch position: 0.2 A, 2. Switch position: 6 A, 3-4. Switch position: 0.2 A, Rated operating voltage Ue: 1. Switch position: 24 V DC, 2. Switch position: 250 V AC, 3-4. Switch position: 24 V DC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 2. Switch position: 40 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-4. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Operating principle
    1. Switch position: Inductive | 2. Switch position: Mechanical | 3-4. Switch position: Inductive
    Range
    2 mm
    Continuous current
    1. Switch position: 0.2 A2. Switch position: 6 A3-4. Switch position: 0.2 A
    Rated operating voltage Ue
    1. Switch position: 24 V DC2. Switch position: 250 V AC3-4. Switch position: 24 V DC
    Installation
    Vertical
    Approach direction
    longitudinal, parallel to attachment surface
    Approach speed
    2. Switch position: 40 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Ambient temperature
    -5...70 °C