BNS 813-B02-D16-61-B-22-02
SKU: BNS02EY Abandonné
Prix hors TVA
Demander un devis
    BNS02EY (BNS 813-B02-D16-61-B-22-02) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 79 x 48 x 73 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 2x Chisel, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-2. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-2. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-2. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-2. Switch position: 40 m/min, Switch position spacing: 16 mm, Connection type: 1-2. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, WEEE
    Number of switching positions
    2x Chisel
    Continuous current
    1-2. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 250 V AC
    Approach speed
    1-2. Switch position: 40 m/min
    Switch position spacing
    16 mm
    Ambient temperature
    -5...85 °C