BFO 18V-XAD-MZG-30-2
SKU: BFO004W Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BFO004W (BFO 18V-XAD-MZG-30-2) - Fiber optic sensors - Version: Ø 6, 90° optics, Reference base unit: BFB M18M-011-P-S4, Fiber type material: Glass, Cable length L: 2 m, Material jacket: Stainless steel, Range: 20 mm, Ambient temperature: -20...70 °C, Material: Brass Blackened, Active surface, fibers: Bundle Ø 3.0 mm, Active surface, fiber arrangement: Segmented bundle, IP rating: IP50
    Version
    Ø 6, 90° optics
    Cable length L
    2 m
    Material jacket
    Stainless steel
    Range
    20 mm
    Ambient temperature
    -20...70 °C
    Material
    Brass Blackened
    Active surface, fibers
    Bundle Ø 3.0 mm