BES R04KC-NOC15B-EP02
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
BES04UL (BES R04KC-NOC15B-EP02) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 16 x 8 x 4.7 mm, Style Housing: 16x8x4.7, Installation: for flush mounting, Range: 1.5 mm, Switching output: NPN normally closed (NC), Switching frequency: 2500 Hz, Housing material: PA 6, GF30, Material sensing surface: PA 6, GF30, Connection: Cable, 2.00 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC, WEEE
Style Housing
16x8x4.7
Installation
for flush mounting
Range
1.5 mm
Switching output
NPN normally closed (NC)
Switching frequency
2500 Hz
Housing material
PA 6, GF30
Material sensing surface
PA 6, GF30
Connection
Cable, 2.00 m, PUR
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C