BES Q40KFU-PAC20B-S04G-101
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
BES0455 (BES Q40KFU-PAC20B-S04G-101) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 40 x 40 x 62 mm, Style Housing: 40x40, Installation: for flush mounting, Range: 20 mm, Switching output: PNP normally open/normally closed (NO/NC), Switching frequency: 50 Hz, Housing material: PBT, partly coated, Material sensing surface: ceramic coated, Connection: Connector, M12x1-Male, 4-pin, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC
Style Housing
40x40
Installation
for flush mounting
Range
20 mm
Switching output
PNP normally open/normally closed (NO/NC)
Switching frequency
50 Hz
Housing material
PBT, partly coated
Material sensing surface
ceramic coated
Connection
Connector, M12x1-Male, 4-pin
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C