BES Q40KEU-USU15B-S05G-W
SKU: BES0229 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BES0229 (BES Q40KEU-USU15B-S05G-W) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 40 x 40 x 85.5 mm, Style Housing: 40x40, Installation: for flush mounting, Range: 15 mm, Switching output: normally open (NO), Switching frequency: 200 Hz, Housing material: PBT, Zinc, Die casting, Material sensing surface: PBT, Connection: Connector, 7/8"-16 UN-Male, Operating voltage Ub: 20...250 VDC/20...250 VAC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, EAC, WEEE
    Style Housing
    40x40
    Installation
    for flush mounting
    Range
    15 mm
    Switching output
    normally open (NO)
    Switching frequency
    200 Hz
    Housing material
    PBTZinc, Die casting
    Material sensing surface
    PBT
    Connection
    Connector, 7/8"-16 UN-Male
    Operating voltage Ub
    20...250 VDC/20...250 VAC
    Ambient temperature
    -25...70 °C