BES Q08MEC-NOC15B-EP02
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES03U7 (BES Q08MEC-NOC15B-EP02) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 20 x 8 x 8 mm, Style Housing: 8x8, Installation: for flush mounting, Range: 1.5 mm, Switching output: NPN normally closed (NC), Switching frequency: 3000 Hz, Housing material: Brass, Nickel-free coated, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable, 2.00 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC
Style Housing
8x8
Installation
for flush mounting
Range
1.5 mm
Switching output
NPN normally closed (NC)
Switching frequency
3000 Hz
Housing material
Brass, Nickel-free coated
Material sensing surface
PBT
Connection
Cable, 2.00 m, PUR
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C