BES Q05AC-POC15B-S49G
SKU: BES01RL Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BES01RL (BES Q05AC-POC15B-S49G) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 46 x 5 x 5 mm, Style Housing: 5x5, Installation: for flush mounting, Range: 1.5 mm, Switching output: PNP normally closed (NC), Switching frequency: 2000 Hz, Housing material: 1.4305 stainless steel, Material sensing surface: PBT, Connection: Connector, M8x1-Male, 3-pin, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC
    Style Housing
    5x5
    Installation
    for flush mounting
    Range
    1.5 mm
    Switching output
    PNP normally closed (NC)
    Switching frequency
    2000 Hz
    Housing material
    1.4305 stainless steel
    Material sensing surface
    PBT
    Connection
    Connector, M8x1-Male, 3-pin
    Operating voltage Ub
    10...30 VDC
    Ambient temperature
    -25...70 °C