BES Q05AC-NSC15B-S49G
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES01RF (BES Q05AC-NSC15B-S49G) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 46 x 5 x 5 mm, Style Housing: 5x5, Installation: for flush mounting, Range: 1.5 mm, Switching output: NPN normally open (NO), Switching frequency: 2000 Hz, Housing material: 1.4305 stainless steel, Material sensing surface: PBT, Connection: Connector, M8x1-Male, 3-pin, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC
Style Housing
5x5
Installation
for flush mounting
Range
1.5 mm
Switching output
NPN normally open (NO)
Switching frequency
2000 Hz
Housing material
1.4305 stainless steel
Material sensing surface
PBT
Connection
Connector, M8x1-Male, 3-pin
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C