BES M30MI1-NSC22B-S04G
SKU: BES02YK Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BES02YK (BES M30MI1-NSC22B-S04G) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 73.5 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: quasi-flush, Range: 22 mm, Switching output: NPN normally open (NO), Switching frequency: 200 Hz, Housing material: Brass, Chrome-plated, Material sensing surface: PBT, Connection: Connector, M12x1-Male, 4-pin, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, EAC, WEEE
    Style Housing
    M30x1.5
    Installation
    quasi-flush
    Range
    22 mm
    Switching output
    NPN normally open (NO)
    Switching frequency
    200 Hz
    Housing material
    Brass, Chrome-plated
    Material sensing surface
    PBT
    Connection
    Connector, M12x1-Male, 4-pin
    Operating voltage Ub
    10...30 VDC
    Ambient temperature
    -25...70 °C