BES M30MI-POC10B-BP03
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
BES009L (BES M30MI-POC10B-BP03) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 56 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: for flush mounting, Range: 10 mm, Switching output: PNP normally closed (NC), Switching frequency: 400 Hz, Housing material: Brass, nickel-plated, Material sensing surface: PA 12, Connection: Cable, 3.00 m, TPU, Operating voltage Ub: 12...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP68, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC
Range
10 mm
Switching output
PNP normally closed (NC)
Switching frequency
400 Hz
Housing material
Brass, nickel-plated
Connection
Cable, 3.00 m, TPU
Operating voltage Ub
12...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C