BES M30MF-UOC15B-BV03
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES03FU (BES M30MF-UOC15B-BV03) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 42.5 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: for flush mounting, Range: 15 mm, Switching output: Non-polarized normally closed (NC), Switching frequency: 400 Hz, Housing material: Brass, Nickel-free coated, Material sensing surface: PA 12, Connection: Cable, 3.00 m, PVC, Operating voltage Ub: 10...36 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC
Range
15 mm
Switching output
Non-polarized normally closed (NC)
Switching frequency
400 Hz
Connection
Cable, 3.00 m, PVC
Ambient temperature
-25...70 °C