BES M30MF-GOC15B-BP02
SKU: BES03FY Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BES03FY (BES M30MF-GOC15B-BP02) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 42.5 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: for flush mounting, Range: 15 mm, Switching output: polarized normally closed (NC), Switching frequency: 400 Hz, Housing material: Brass, Nickel-free coated, Material sensing surface: PA 12, Connection: Cable, 2.00 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...36 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC
    Range
    15 mm
    Switching output
    polarized normally closed (NC)
    Switching frequency
    400 Hz
    Material sensing surface
    PA 12
    Connection
    Cable, 2.00 m, PUR
    Ambient temperature
    -25...70 °C